«گودزيلا»، پادشاه هيولاها تا چندي ديگر باز مي گردد و سالن هاي سينماها را اشغال مي کند. اين فيلم جديد را گرت ادواردز کارگرداني کرده است. اين فيلم اولين فيلم بزرگ آمريکايي درباره «گودزيلا»، هيولاي افسانه هاي شرقي است.

بانی فیلم: «گودزيلا»، پادشاه هيولاها تا چندي ديگر باز مي گردد و سالن هاي سينماها را اشغال مي کند. اين فيلم جديد را گرت ادواردز کارگرداني کرده است. اين فيلم اولين فيلم بزرگ آمريکايي درباره «گودزيلا»، هيولاي افسانه هاي شرقي است که از سال 1998 و «گودزيلا» ي رولاند امريش به اين سو ساخته مي شود. اولين فيلمي که درباره «گودزيلا» ساخته شد، محصول 1954 ژاپن بود. اين فيلم در آن زمان با عنوان «گوجيرا» که نام ژاپني و اصل گودزيلا است، عرضه شد. کارگردان «گوجيرا» ايشيرو هوندا بود. او با توجه به امکانات آن زمان فيلم را به صورت سياه و سفيد عرضه کرد و از آنجا که هنوز خبري از تکنولوژي و کامپيوتر نبود، يک بازيگر لباس گودزيلا پوشيد و به جاي آن نقش بازي کرد. اما اکنون همه چيز تغيير کرده است و سازندگان گودزيلاي جديد آن را در قالب سه بعدي و با جلوه هاي ويژه ديجيتالي عرضه کرده اند.

در اينجا نگاهي داريم به 5 فيلمي که پيش از اين پادشاه هيولاهاي جهان يعني گودزيلا را به تصوير کشيده و بيشتر از نسخه هاي ديگر موجود در اين زمينه جلب نظر کرده اند.

1 - گوجيرا (1954)

وقتي صحبت از فيلم هاي «گودزيلا» مي شود، به سختي مي توان يادي از اولين فيلم آن نکرد. ايشيرو هوندا مشتاق آن بود که فيلمي درباره هيولايي جهش يافته بسازد که به توکيو حمله مي کند. با اين حال تجسم گودزيلا، مي تواند استعاره اي هم براي قدرت ويرانگر بمب اتم و شرايط رواني مردم ژاپن پس از جنگ جهاني دوم و نگراني آنها از چنين بمبي باشد.

همه گودزيلاهاي برتر تاريخ سينما - تصویر 1

اين فيلم 2 سال پس از توليد، در آمريکا نيز اکران شد. اما عنوان فيلم براي مخاطبان آمريکايي از «گوجيرا» به «گودزيلا، پادشاه هيولاها» تغيير کرد. نسخه آمريکايي شده فيلم شامل دوبله آن به زبان انگليسي و جاي دادن تصاويري از ريموند بور بود. در حالي که «گودزيلا، پادشاه هيولاها» جذابيت هاي منحصر به فرد خود را دارد، علاقه مندان آن، همچنان نسخه ژاپني را ترجيح مي دهند. سال 2004 به مناسبت پنجاهمين سالگرد ساخت اين فيلم، درخواستي براي صدور مجدد فيلم مطرح شد. نسخه اصلي و ژاپني فيلم از سوي منتقدان سايت سينمايي «Rotten Tomatoes» 93 درصد و از سوي ناقدان «Metacritic» 78 درصد مقبوليت گرفته است.

2 - کينگ کونگ در برابر گودزيلا (1962)

فيلم را همان کارگردان و استوديويي عرضه کرده اند که «گوجيرا» را ساخته بودند. اين فيلم 2 هيولاي معروف فيلم ها و قصه ها را رو در روي هم قرار داده است. اين فيلم بر خلاف اولين فيلم «گودزيلا» اندکي غمگين و محزون کننده است. «کينگ کونگ در برابر گودزيلا» در واقع تکامل شخصيت گودزيلا و تبديل آن به کاراکتري شبيه به کورکاني است.

همه گودزيلاهاي برتر تاريخ سينما - تصویر 2

همان طور که يکي از منتقدان «Rotten Tomatoes» مي نويسد: 2 هيولاي دوست داشتني اين فيلم با يک سنگ کاملاً گرد و توپي شکل بازي مي کنند و مثل کشتي گيرهاي حرفه اي اطراف دوربين بازي مي کنند. اين فيلم رتبه خوبي را بين منتقدان به دست نياورد و در سايت «Rotten Tomatoes» 33 درصد مقبوليت گرفت. با اين حال اين فيلم يکي از معروف ترين کارهاي استوديو توهو در کنار «گوجيرا» محسوب مي شود.

3 - گودزيلا (1998)

اين اثر رولاند امريش پرفروش ترين فيلمي است که تاکنون با عنوان «گودزيلا» وجود داشته است. اين فيلم توانست در داخل آمريکا 3/136 ميليون دلار بفروشد که با احتساب تورم معادل 7/242 ميليون دلار مي شود. فيلم هر چند به لحاظ تجاري موفقيتي بزرگ محسوب مي شد اما بسياري از هواداران فيلم «گودزيلا» از امريش به خاطر طراحي دوباره اين موجود که آن را بيشتر شبيه يک مارمولک عظيم الجثه ساخته است،

همه گودزيلاهاي برتر تاريخ سينما - تصویر 3

انتقاد کردند «گودزيلا»ي امريش نتوانست نظر منتقدان را جلب کند. منتقدان «Metacritic» 32 درصد مقبوليت به آن نشان دادند. اما سينماروها آن را پسنديدند. فيلم براي کساني که مي خواهند نابود شدن منتهن را به جاي توکيو ببينند، فيلمي ديدني است.

4- گودزيلا 2000 (1999)

اين فيلم بعد از «گودزيلا»يي که سال 1998 عرضه شد، پرفروش ترين فيلم «گودزيلا»يي لقب گرفت. هر چند که ميزان فروش آن بسيار کمتر از فيلم امريش است. فروش داخلي اين فيلم به 10 ميليون دلار رسيد که با احتساب تورم معادل 5/15 ميليون دلار است.

همه گودزيلاهاي برتر تاريخ سينما - تصویر 4

«گودزيلا 2000» مثل اولين فيلم براي اکران در آمريکا تغييراتي را متحمل شد و علاوه بر دوبله ديالوگ ها موسيقي و جلوه هاي ويژه صوتي آن متناسب با فرهنگ آمريکا تغيير کرد. فيلم هر چند موفقيت تجاري فيلم امريش را کسب نکرد اما منتقدان روي خوش بيشتري به آن نشان دادند و از جمله ميزان مقبوليت آن نزد منتقدان «Metacritic» به 41 درصد رسيد.

5- گودزيلا 1985: افسانه باز مي گردد (1984)

اين فيلم که سي سال پس از اولين فيلم «گودزيلا» ساخته شد، در واقع دنباله اي براي آن فيلم است و تلاش مي کند کاراکتر خود را به ريشه هاي اصلي اش که يک هيولاي تهديد کننده است، بازگرداند و آن را از موجود دوست داشتني و بازيگوشي که کمپاني توهو سال 1962 ساخته بود، دور سازد.

همه گودزيلاهاي برتر تاريخ سينما - تصویر 5

نسخه آمريکايي فيلم مثل فيلم نخست شامل ريموند بور در همان نقشي است که سال 1956 در نسخه آمريکايي «گوجيرا» داشت. هر چند «گودزيلا 1985» موفقيت تجاري بالايي به دست نياورد اما فروش آن بد هم نبود. او در آن زمان 4 ميليون دلار فروخت که با احتساب تورم 7/9 ميليون دلار مي شود.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه