اگر بخواهيم پرفروش ترين فيلم هاي ترسناک تاريخ را بر گزينيم، به فهرستي مي رسيم که در ذيل با توضيحات مربوطه مي آيد.

بانی فیلم: اگر بخواهیم پرفروش ترین فیلم های ترسناک تاریخ را بر گزینیم، به فهرستی می رسیم که در ذیل با توضیحات مربوطه می آید. شاید نتوان به طور صد در صد گفت که این فیلم ها با همین ترتیب و توالی لزوماً بهترین آثار هارور (وحشت) هم هستند بخصوص که اثری از «درخشش» شاهکار سال 1980 استنلی کوبریک و «بچه رزماری» کالت کلاسیک اواخر دهه 1960 رومن پولانسکی در این لیست مشاهده نمی شود اما این فهرست آن قدرها هم دور از چنان صنعتی نیست و با نظر اکثر کارشناسان در خصوص بهترین فیلم های این ژانر با قدری جابجایی و تغییر رتبه و جایگاه بعضی از آنها و البته افزوده شدن غایبانی نظیر آن چه نام شان آمد، همخوانی دارد.

1- ژوراسیک پارک (1993):  402 میلیون دلار

پرفروش ترين فيلم هاي ترسناک تاريخ

مهمترین خصلت این فیلم استیون اسپیلبرگ طول مدت شگفت انگیز اکران عمومی آن است که 18 ماه به درازا کشید و در دوره و زمانه ای که حتی 8 هفته بر اکران بودن یک توفیق مهم تلقی می شود، رقم ثبت شده توسط «پارک ژوراسیک» باور نکردنی نشان می دهد، ظهور و قیام دایناسورها در یک پارک تفریحی و خطر له شدن آدم های شوکه شده بر اثر این روند حتی با کمک اسپشیال افکت 21 سال پیش همکاران اسپیلبرگ آن قدر تاثیرگذار است که وقتی در سال 2013 نسخه 3 بعدی آن مجدداً اکران شد، باز هم فروش هفتگی کرد و به ساخت قسمت های دوم و سوم فیلم نیز منجر شد که البته فروش قسمت اول را نداشتند اما دومی هم جای بالایی را در فهرست پیش روی تان به خود اختصاص داده است.

2- حس ششم (1999): 293 میلیون دلار

پرفروش ترين فيلم هاي ترسناک تاريخ

اولین فیلم عمده هالیوودی نایت شیامالان و به واقع بهترین کار این هندی مبتکر، واقعاً ترسناک و یک تریلر حقیقی است و با این که پیشتر هم در مورد مردگانی که نمی دانند مرده اند فیلم هایی ساخته شده بود اما این یکی سر راست ترین و تأثیرگذارترین بود و کاراکترهای بروس ویلیس و هیلی جوئل اوسمنت فقط در پایان فیلم می فهمند که اگر اوسمنت صاحب این توان غیرمتعارف است که مردگان را ببیند، به این دلیل ساده است که خودش هم مرده است. تکیه کلام اوسمنت در این فیلم با مضمون «من مرده ها را می بینم» به سرعت به یکی از معروف ترین عبارات در تاریخ سینما تبدیل شد و نشانه شناسایی مرده ها که وجود یک لخته خونی در پشت سرشان بود دیدن آنها را از منظر کاراکتر اوسمنت و البته تماشاگران یکه خورده فیلم ترسناک تر می کرد. فیلم در همان هفته اول ��کرانش 26 میلیون دلار فروخت و نزدیک به 11 ماه متوالی بر اکران ماند.

3- «آرواره ها» (1975): 260 میلیون دلار

پرفروش ترين فيلم هاي ترسناک تاريخ

وجود یک کار دیگر از استیون اسپیلبرگ در بالاهای لیست از استعدادهای فوق العاده مردی سخن می گوید که اصولاً قرار نیست ساختن کارهای هارور و وحشت آفرین از مهارت هایش باشد و چنین چیزی را هم کسی از او نطلبیده است.

باید تذکر دهیم که اگر قیمت بلیت های سینما 39 سال پیش به اندازه امروز بود و مسایلی مثل تورم و قدرت خرید پول ها در تنظیم این فهرست لحاظ می شد، «آرواره ها» در صدر قرار می گرفت و الان بیشتر از ژوراسیک پارک پولی در آورده بود. توفیق «Jaws» به حدی بود که بر مبنای آمار آن زمانش عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ را هم با احتساب تمامی ژانرها کسب کرد و چیزی حدود دو سال هم صاحب این مقام بود. آرواره ها داستان خون بار حمله یک کوسه به ساحلی در آمریکا و بلعیده شدن چند شناگر توسط وی و پراکنده شدن ترس عظیم از این رویداد در دل اهالی آن منطقه و در نهایت تقابل چند شکارچی حرفه ای با این موجود است. ناگفته نماند که اسپیلبرگ به خاطر پیشرفته نبودن جلوه های ویژه از این نعمت در زمان ساخت فیلمش تقریباً بی بهره بود و اسپشیال افکت، عملاً چیز زیادی را به عظمت و هولناک بودن کوسه در متن قصه او نیفزود و بعلاوه موجود فلزی ای که وی به عنوان الگو و نماد کوسه ساخته بود، خراب شد و مدتی از کار افتاد و او مجبور شد بسیار کمتر از آن چه می خواست، این حیوان قاتل را نشان بدهد و البته این نیز استادی اسپیلبرگ را به اثبات می رساند که از ترس یک چیز ندیده هم، مردم را به هراس انداخت و دائماً در این اضطراب قرار داد که اگر ببینند، چه رخ خواهد داد!

4- «من یک افسانه هستم» (2007): 256 میلیون دلار

پرفروش ترين فيلم هاي ترسناک تاريخ

این فیلم با شعار «آخرین مرد روی کره خاکی آن قدرها هم تنها نیست» پخش شد و همین مسئله و قرار داشتن ویل اسمیت که در زمان پخش فیلم در اوج شهرت و محبوبیت اش بود، در مرکز قصه، بر فروش فیلم افزود. فیلم بر اساس رمان معروف سال 1954 ریچارد ماتیسون ساخته شده و دنیای بعد از یک فاجعه هسته ای را نشان می دهد که به ظاهر فقط یک مرد (اسمیت) و سگ او در آن زنده مانده اند اما قصه به آرامی مشخص می کند که موجوداتی زامبی وار و ترسناک هم در سایه ها و تاریکی ها هستند که آن مرد را قدم به قدم تعقیب می کنند و سرانجام مقابل او سبز می شوند. پخش فیلم به شیوه پیشرفته ای مکس که بعد از آن بیش از پیش باب شد نیز در فروش فیلم تأثیر گذار بود.

5- «جنگ دنیاها» (2005): 234 میلیون دلار

پرفروش ترين فيلم هاي ترسناک تاريخ

یک کار دیگر از استیون اسپیلبرگ سند دیگری از استادی او در ساخت کارهای تریلر (دلهره آور) و موقعیت هایی است که ترس از مرگ را بر انسان ها مستولی می سازند. فیلم درباره حمله بیگانه ها و تمدن های ناشناخته فضایی به کره خاکی و تبعات آن است اما خیلی ها ترجیح دادند آن را مصداقی از واقعه 11 سپتامبر بدانند و اسپیلبرگ هم با اسیر نشان دادن آمریکایی ها در خاک خودشان بر شدت این باور افزود. البته از حق نباید گذشت که در میان فیلم های مربوط به حمله فضایی ها به کره زمین این از همه ترسناک تر است و حضور تام کروز که بر خلاف معمول به خاطر وقایع منفی زندگی خصوصی اش در آن مقطع زمانی نه یک عامل فروش بلکه عنصر تنزل فیلم محسوب می شد، از توفیق آن نکاست.

6- «جن گیر» (1973): 232 میلیون دلار

پرفروش ترين فيلم هاي ترسناک تاريخ

اگر میزان فروش مبنای تنظیم این لیست نبود و کیفیت و میزان ترس زایی مدنظر قرار می گرفت یا قیمت بلیت ها در زمان اکران «جن گیر» به اندازه امروز بود، فیلم افسانه ای ویلیام فردکین بی شک در صدر قرار می گرفت  و در حالت دوم فیلم حداقل 900 میلیون دلار می فروخت. فیلم 41 سال بعد از عرضه اگر ترسناک تر از آن موقع جلوه نکند، کمتر هم هراس ایجاد نمی کند و حلول شیطان در جسم یک نوجوان (لیندا بلر) و سیاه شدن روزگار اطرافیان او و فراخوانی چند جن گیر حرفه ای و همچنین یک کشیش برای سرکوب هیولای درون وی با نوع بسیار تاثیرگذار بیان آن توسط فردکین می تواند هر فرد مدعی شجاعت را هم از سالن محل نمایش فیلم فراری بدهد و واقعاً ترسناک ترین فیلم تاریخ است. فیلم در اوایل دهه 2000 در دو ورسیون بازسازی و به گونه ای هم دنباله سازی شد اما آن ورسیون ها به جای کسب هویت مستقل بیشتر ابهت فیلم اورژینالی را نشان داد.

7- «دنیای گمشده: ژوراسیک پارک» (1997): 229 میلیون دلار

پرفروش ترين فيلم هاي ترسناک تاريخ

این فیلم و به روایت بهتر «ژوراسیک پارک 2» که ادامه ای بر وقایع فیلم نخست بود، به فروش فیلم نخست نرسید ولی باز هم رکوردهای تازه ای را بر جای نهاد. از آن جمله بود 72 میلیون دلار فروش در همان 3 روز نخست اکران و رسیدن به 90 میلیون دلار در پایان روز چهارم. اگر در فیلم اول استیون اسپیلبرگ ابتدا کلی مقدمه چینی و سپس حمله دایناسورها را به انسان ها ترسیم کرد، این یکی بلافاصله و بدون مقدمه به سراغ تهاجم ها و ویرانی حاصله رفت و به قول جف گوادبلام که در هر دو فیلم حاضر است، فیلم این بار هر گونه رحمی را کنار گذاشت.

8- «نشانه ها» (2002): 227 میلیون دلار

پرفروش ترين فيلم هاي ترسناک تاريخ

دیگر فیلم نایت شیامالان در 10 جای نخست فهرست نشانگر مهارت این کارگردان هندی مقیم هالیوود در ترس آفرینی است و با این که او طی 15 سال اخیر فیلم های ناموفق هم کم نساخته، اما وقتی کارهای او خوب از آب در آمده اند، واقعاً خوب بوده اند و این یکی از آنهاست. این فیلم در همان هفته نخست اکرانش 60 میلیون دلار فروخت و این رقم، سومین شروع برتر یک فیلم در تاریخ آمریکای شمالی در ماه اگوست (مرداد) را تا آن زمان به ثبت رساند. این بار بیگانه های آمده از فضا با جا گرفتن در فضای بین محصولات گیاهی و درون مزرعه مقابل خانه کاراکتر مل گیبسون ترسی پنهان را در اذهان تماشاگران می کاشتند ولی شیامالان تا سر حد امکان و بخصوص در دو سوم نخست فیلم قیافه این موجودات را اصلاً رو نکرد و وقتی هم آنها را به نمایش نهاد، این موجودات آن قدر کوچک و موهوم و نازک و ظریف بودند که تماشاگران از خود می پرسیدند آیا همه ترس های دقایق قبلی بجا بوده و ارزش اش را داشته است یا خیر. با این حال هیجان سازی ذره ذره شیامالان کارش را کرد و تماشاگران چون از ابتدا با هراس در این مزرعه آشنا و همسو شدند، آن را تا پایان نیز همراهی کردند.

9- «جنگ جهانی زد» (2013):  202 میلیون دلار

پرفروش ترين فيلم هاي ترسناک تاريخ

جدیدترین حمله زامبی ها به کره زمین که از تمامی قبلی ها هم بزرگتر است و مقابله تقریباً یک تنه براد پیت با آن اثرش را گذاشت و یکی از پرفروش ترین فیلم های سال 2013 را موجب شد. زامبی ها تا می توانند مردم بینوا و گریزان را گاز می گیرند و می کشند و تماشاگران نمی توانند چشم های خود را حتی یک لحظه از صحنه بر گیرند، موفقیت تجاری فیلم در حالی شکل گرفت که گزارش های مربوط به اختلاف شدید بین براد پیت و مارک فارستر کارگردان فیلم از سر و روی مطبوعات بالا رفته بود و یکی دو سکانس فیلم نیز قبل از عرضه به سبب مخالفت سران استودیوی سازنده آن (پارامونت) از نو گرفته شده بود. فروش عالی فیلم مشکلات فوق را از یادها برده و پارامونت را به ساخت قسمت دوم آن وا داشته است. البته فارستر با دیدن معضلاتش در زمان ساخت قسمت اول، از فیلم دوم کنار کشیده است.

10- «هانیبال» (2001): 165 میلیون دلار

پرفروش ترين فيلم هاي ترسناک تاريخ

قسمت دوم «سکوت بره ها» به لحاظ کیفی اصلاً به سطح قسمت اول نرسید و کنار کشیدن جودی فاستر از این دنباله سازی به رغم انتصاب جانشینی نامدار برای او ـ جولی ین مور ـ فقط یک شکست را برای هانیبال گواهی می داد اما چنین نشد و همین که آنتونی هاپکینز رل پزشک آدمخوار ـ هلنیبال لکتر ـ را تکرار کرد، برای موفقیت اقتصادی آن کفایت کرد و در همان هفته اول 58 میلیون دلار سود به بار آورد که برای یک فیلم ترسناک رقم بسیار بالایی است. کارگردان این قسمت ریدلی اسکات بزرگ است اما باید پذیرفت که به رغم فروشی که بر شمردیم و این فیلم را در جایگاه دهم پرفروش ترین آثار سبک هارور تمامی دوران ها نشانده، وی نتوانسته است ریتم پرطرفدار داستانی فیلم اول را تکرار کند. البته توماس هریس نویسنده این داستان ها از هر دو فیلم ناراضی است و هنوز هم تعجب می کند که چطور مخلوق آدمخوار و منفور وی از نگاه فیلمسازان تبدیل به یک ضد قهرمان محبوب بینندگان شده که افسر پلیس در جستجوی خود ـ کلاریس ـ را از چنگ افرادی ظاهراً موجه اما به واقع ترسناک تر از خود رهایی می بخشد.

بد نیست متذکر شویم که رده های 11 تا 17 این فهرست به ترتیب متعلق به فیلم های «آن چه در زیر جای دارد» (محصول 2000 و با 4/155 میلیون دلار فروش)، «مومیایی یک» (محصول 1999 و با 3/155 میلیون دلار فروش)، «Gremlins» (محصول 1984 و با 153 میلیون دلار فروش)، «پروژه بلیرویچ» (محصول 1999 و با 140 میلیون دلار فروش)، «The Conjuring» (محصول 2013 و با 137 میلیون دلار فروش)، «سکوت بره ها» (محصول 1991 و با 131 میلیون دلار فروش) و «حلقه» (محصول 2002 و با 129 میلیون دلار فروش) است.
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه